Корисна інформація
Амброзія полинолиста (Ambrosia artemisiifolia )
Амброзія полинолиста – злісний карантинний бур’ян, який завдає значної шкоди сільському господарству. Розвиваючи потужну кореневу систему та велику надземну вегетативну масу, цей бур’ян дуже легко і швидко заселяє сільськогосподарські угіддя та пустирі, витісняючи інші види рослин. Найчастіше від нього потерпають ярі зернові й просапні культури. Так наприклад, 3-5 рослини амброзії на 1 м2 в посівах просапних культур знижує їх врожайність майже на 40 %. Крім того, вона містить ряд гірких речовин, які погіршують смакові якості молока і молочних продуктів при поїданні її коровами.
Сходи цього бур’яну масово з’являються наприкінці квітня – на початку травня. Проте слід мати на увазі, що молоді рослини амброзії за зовнішнім виглядом дуже схожі на чорнобривці, таким чином, часто залишаються на газонах та клумбах. Відрізнити їх можна за інтенсивністю забарвлення листків та формою сім’ядольних листочків, які в амброзії еліптичні та м’ясисті, із темно-фіалковими цяточками по краях. Поверхня листків темно-зелена, а нижній їх бік – сіро-зелений і густо опушений. Рослина має слабкий аромат полину та гіркий присмак. В червні починається інтенсивний ріст рослини і на початку липня вона може досягти розмірів 30 – 45 см заввишки. За сприятливих умов зростання, амброзія може досягти 2 м у висоту. Цвітіння бур’яну спостерігається з середини липня до серпня.
Амброзію полинолисту можна назвати екологічно небезпечним бур'яном, так як відомо, що її пилок викликає у людей захворювання - амброзійний поліноз. У період цвітіння амброзії від цього захворювання страждає величезна кількість населення. У людей втрачається працездатність, опухають слизові оболонки верхніх дихальних шляхів і очі, з'являється нежить і сльозотеча, розвивається астма.
Від материнської рослини насіння може переноситися на значні відстані з водними потоками. Також розповсюдженню бур'яну сприяють: вітер, птахи, транспорт, а також взуття людей, до якого насіння може прилипати разом із ґрунтом. Крім того насіння амброзії полинолистої може бути занесене в регіони, вільні від цього бур'яну, з вітчизняним та імпортним насіннєвим і продовольчим зерном, продуктами переробки, відходами, сіном, соломою, силосом.
Для своєчасного виявлення вогнищ бур'яну проводяться обстеження земельних угідь: узбіч та схилів основних автомобільних та залізничних магістралей, пунктів приймання та зберігання насіннєвого матеріалу, а також прилеглих до них територій. Важливе значення для очищення полів від амброзії полинолистої мають агротехнічні методи боротьби: правильне чергування культур у сівозміні, обробіток ґрунту, догляд за посівами, застосування гербіцидів.
Увага!!!
У разі виявлення регульованих шкідливих організмів просимо звернутися у
ДУ "Вінницька обласна фітосанітарна лабораторія" за адресою: м. Вінниця, вул. Келецька 53, оф. 111