Корисна інформація

Рак картоплі (Synchytrium endobioticum)

    З культурних рослин збудник уражує лише картоплю, у меншій мірі - паслін та томати. При потраплянні в ґрунт гриб швидко накопичується та через 2-3 роки уражує велику кількість рослин картоплі. Особливо шкодочинний рак на присадибних ділянках, де при недотриманні сівозміни та вирощуванні сприятливих сортів картоплі він призводить до повної втрати врожаю. 

    Збудник є внутріклітинним паразитом, який не утворює міцелію. Цикл розвитку раку картоплі триває 12-14 діб і за сприятливих умов протікає постійно під час усього вегетаційного періоду. До кінця вегетаційного періоду картоплі нарости загнивають, ушкоджуючи здорову частину бульб. При ураженні картоплі раком, утворюються нарости на бульбах, столонах, кореневій шийці, а за значного розвитку захворювання - на стеблі, листках і квітках. За зовнішнім виглядом нарости нагадують плоди цвітної капусти, розміром від дрібної горошини до велечини, яка перевищує розмір бульби. Нарости, які формуються в ґрунті  білого кольору, а на надземних частинах рослин - зелені. До закінчення вегетації картоплі нарости темнішають і загнивають. Корені картоплі ніколи не уражуються.

    Розповсюдження раку картоплі в природних умовах дуже повільне. Найчастіше він поширюється із зараженими бульбами або бульбами нестійких сортів, які мають на своїй поверхні часточки зараженого ґрунту, а також іншим рослинним матеріалом, вирощеним на зараженій ділянці. Знаряддя обробітку ґрунту, гній та тара також можуть стати причиною появи нового вогнища.

    В Україні розроблена та застосовується комплексна система боротьби проти раку картоплі. Вона спрямована на недопущення проникнення захворювання в незаражені райони, обмеження розповсюдження хвороби та ліквідацію вогнищ. Основне значення в боротьбі з раком картоплі відводиться вирощуванню культур, які не уражуються хворобою та впровадженню ракостійких сортів картоплі.

Увага!!!  

У разі виявлення регульованих шкідливих організмів просимо звернутися у 

ДУ "Вінницька обласна фітосанітарна лабораторія"  за адресою: м. Вінниця, вул. Келецька 53, оф. 111