Корисна інформація
Повитиця польова (Cuscuta campestris Junck.)
Повитиця польова (Cuscuta campestris Junck.) – це розповсюджений карантинний бур’ян, який обмежено поширений на території України, та зокрема Вінницької області. Даний вид бур’яну знижує урожайність й погіршує якість рослинної продукції. На повитиці розвивається багато шкідників. Крім того вона може переносити збудники ряду вірусних захворювань. Особливо страждають польові культури такі, як: конюшина, люцерна, цукрові буряки, картопля, льон, тютюн та інші овочеві культури. Крім культурних рослин паразитує на багатьох видах дикорослих рослин та бур'янах.
Повитиця польова – однорічна рослина, але може поводити себе як багаторічна, якщо паразитує на багаторічній рослині-господарі. Повитиця, яка розвивається з однієї насінини, утворює більше 20 тис. насінин, що зберігають схожість у грунті 5 років і більше. Повитиця польова також здатна розмножуватися вегетативно (частинами стебла), тому може просуватися від первинного місця проростання на великі відстані. Живиться повністю за рахунок рослини-господаря, на якій паразитує. За допомогою гаусторії (окремий орган живлення, який нагадує присоску) повитиця прикріплюється до рослини-господаря, вона починає інтенсивно використовувати метаболіти хазяїна, що призводить до зменшення кількості поживних речовин у рослині-господаря.
Повитиця польова не має ні коренів, ні листків. Стебло ниткоподібне, жовте, цегляного, а іноді жовто-зеленого кольору, діаметром до 0,8 мм. Квітки зібрані в густі клубочки білого кольору або зеленувато-білого кольору. Плід – коробочка притиснуто-куляста, в якій знаходиться дуже дрібне шорстке насіння.
Шкодочинність повитиць надзвичайно висока. Вона полягає в значному зниженні врожайності сільськогосподарських культур, зниженні якості врожаю, засміченні насіннєвого матеріалу, погіршенні якості кормів. При тривалому згодовуванні засміченого повитицею корму відбувається хронічне отруєння тварин, що впливає на продуктивність, а у випадку тривалого вживання такого корму наступає їх загибель.
Щоб попередити розповсюдження повитиці, заборонено завезення у вільні регіони України насіння сільськогоспорадських культур засміченого насінням повитиць. Для своєчасного виявлення вогнищ полвитиць необхідне систематичне обстеження сільськогосподарських угідь. Також велике значення має використання для посіву чистого насіннєвого матеріалу сільськогосподарських культур і внесення на поля перепрілого гною.