Новини

Державна Установа „Вінницька обласна фітосанітарна лабораторія” виявила небезпечний карантинний шкідник - Південно Американську томатну міль.

 

 

 ПІВДЕННО-АМЕРИКАНСЬКА ТОМАТНА МІЛЬ

(TUTA АBSOLUTA MEYR.)

НЕБЕЗПЕЧНИЙ КАРАНТИННИЙ ШКІДНИК

      Державна Установа „Вінницька обласна фітосанітарна лабораторія” при встановленні фітосанітарного стану свіжих томатів, які до нас надійшли в кількості 20 тон з Туреччини, виявила небезпечний карантинний шкідник - Південно  Американську томатну міль. 

    Потенційно небезпечні для рослин види комах включаються до національного Переліку регульованих шкідливих організмів України. Досвідчені фахівці лабораторії повинні робити все можливе, щоб вчасно виявити та не допустити проникнення цих небажаних небезпечних шкідливих організмів рослин. Враховуючи країну походження звідки надійшов вантаж, та кліматичні умови які є на сьогоднішній день, можна прийти до висновку, що томатна міль може наносити великої шкоди у відкритому та закритому ґрунті і в нашому регіоні.

     Південноамериканська томатна міль (Tuta аbsoluta Meyr.) розповсюджена в країнах Південної Америки. У 2010 році томатна міль вже виявлена в Болгарії, на Кіпрі у Німеччині, Іспанії, Угорщині, Ізраїлі, Косові, Туреччині. На сьогоднішній день цей шкідник був виявлений в багатьох областях України.

     Провідними фахівцями – ентомологами відділу фітосанітарного аналізу була ідентифікована гусінь томатної молі в зразку свіжих томатів,  який надійшов в лабораторію на експертизу. Гусінь томатної молі має досить маленькі розміри, тому її важко помітити  у вантажу без проведення лабораторної експертизи. Гусінь першого віку білого або кремового кольору та довжиною тіла близько 0,9 мм, старших віків 8мм  колір змінюється до зеленкуватого та мають характерні  чорні  плями за головою. Молоді гусениці роблять отвори – ходи на пагонах, квітках рослин, в незрілих і зрілих плодах, мінують листя. Міни личинок збільшуються в процесі розвитку і живлення личинок. Шкідник може зимувати в усіх стадіях (яйця, лялечка, метелик). Личинки  утворюють кокон і перетворюються на лялечок, які мають 6 мм довжини і коричневе забарвлення. Метелики томатної молі з довжиною тіла 6-7 мм сіруватого кольору з чорними симетричними плямами  з розмахом крил 8-12 мм. Плодючість самки становить 60- 260 яєць та близько 10 генерацій за рік в залежності від погодних умов.

  Враховуючи всю небезпеку, навіть купуючи помідори на ринку, при підозрі на  виявлення молі звертатись в державну установу „Вінницька обласна фітосанітарна лабораторія” за адресою м. Вінниця, вул. Келецька оф. 111. Т: 46 47 01  

Завідувач відділу фітосанітарного аналізу: Шевцова О.В.