Новини

РАК КАРТОПЛІ - ПОТЕНЦІЙНА ЗАГРОЗА!

Державна установа «Вінницька обласна фітосанітарна лабораторія» повідомляє про найбільш небезпечну хворобу для «другого хліба» – рак картоплі, яка викликана грибком Synchytrium endobioticum Pers

Картопля - одна з найпопулярніших сільськогосподарських культур, яка багата вуглеводами, що і є сприятливим середовищем для розвитку цієї хвороби.

Однак варто попередити, що це захворювання дуже заразне і підступне. При його занесенні, гриб швидко накопичується в ґрунті і через 2-3 роки вражає більшість рослин картоплі. Втрати врожаю при цьому можуть досягати від 10 до 60%. В землі збудник раку картоплі залишається небезпечним до 30 років і, поки в цьому місці ростуть інші овочі, нічим себе не проявляє. Труднощі його викорінення і надзвичайна пристосовність гриба до місцевих умов роблять його потенційно небезпечним, що може призвести до повної втрати врожаю.

Розпізнати рак картоплі досить просто, оскільки хвороба відбивається на бульбах. Вона проявляється у вигляді наростів, які можуть розростатися на всіх частинах рослини, за винятком коренів, і перевищувати розмір бульби, нагадуючи суцвіття цвітної капусти. На підземних частинах рослин молоді нарости мають біле забарвлення, в міру старіння вони стають коричневими, потім чорніють і загнивають.

Сильно уражені бульби картоплі до моменту збирання часто загнивають, перетворюються в буру слизову масу з неприємним запахом і розпадаються. В результаті в ґрунт потрапляють і накопичуються мільйони зимуючих форм гриба. З зараженими бульбами і прилиплими до їх поверхні частинками ґрунту хвороба може широко поширитися.Отже, основними і найбільш небезпечними шляхами занесення на територію нашого регіону раку картоплі є насіннєвий матеріал і зараження ґрунту.

Основними заходами захисту від хвороби є дотримання сівозміни, використання тільки сертифікованого садивного матеріалу, вирощування стійких сортів.Найбільш ефективним профілактичним заходом є своєчасне обстеження насіннєвої картоплі перед посадкою і обстеження протягом усього вегетаційного періоду. Проте, найкращий час для виявлення раку картоплі - період збирання врожаю.

Якщо схожі симптоми спостерігаються на вашій земельній ділянці, обов'язково звертайтеся до Державної установи «Вінницька обласна фітосанітарна лабораторія» за адресою: м. Вінниця, 4-й провулок Комарова 9, тел. (0432) 56-03-66, для встановлення факту зараження або його відсутності.

Головний фахівець-міколог

Троян Ю.В.