Новини

Бактеріальний опік плодових

 

 

 

   Настав час проведення контрольних обстежень насаджень зерняткових плодових, а також декоративних рослин, на виявлення надзвичайно шкодочинного карантинного захворювання плодових культур, обмежено поширеного на території України, Бактеріального опіку плодових, збудником якого є бактерія Erwinia amylovora, що належить до роду Erwinia родини Enterobacteriaceae.

     Обстеження проводять не менше двох разів протягом вегетаційного періоду: кінець травня - червень (в період масового цвітіння і утворення зав'язей) і липень - серпень - по паросткам. Для зразка беруть пагони, уражені зав'язі, гілки, частини кори з добре вираженими ознаками захворювання.

     Основними господарями є плодові дерева зерняткових порід – груша, яблуня і яйва та декоративні кущі і дерева – глід, кизильник, піраканта та японська мушмула. Другорядними господарями вважаються деякі види горобини, японська декоративна айва, мушмула, ірга і странвезія. Також дана бактерія  може зустрічатись  на малині та японській сливі, що належить до підродини мигдалеві.

     Всі органи ураженої рослини, крім насіння, вважаються можливими джерелами поширення бактеріозу. Найбільш ймовірні шляхи інфікування рослин бактеріальним опіком під час вегетаційного періоду - через квітки (частинками ексудату, зараженої пилком), гілки (через рани і при обрізаннях) або клиновидні виразки, в яких зберігається інфекція в несприятливі для розвитку захворювання періоди.

     Опік плодових дерев може поширюватися із зараженим посадковим і прищеплювальним матеріалом, інструментами під час обрізання, переноситися комахами-запилювачами (бджолами, осами, мухами) і комахами (попелицями). Інфекція може поширюватися птахами, дощем, вітром і поливними водами. На далекі відстані збудник бактеріального опіку може переноситися головним чином з рослинами-господарями, якщо вони мають приховане зараження або невиявлені виразки.

Найбільш сприятливими для розвитку захворювання навесні є температура повітря вище +18°С, тривалі дощі та відносна вологість повітря 70 %.

Три основні періоди появи хвороби:

  1. ранньовесняний (період розпускання бруньок і цвітіння);
  2. літній (період інтенсивного росту дерев);
  3. осінній (період посиленого сокоруху).

     Бактерії Erwinia amylovora уражують квітки, листки, пагони, кору гілок і стовбура рослин-господарів. Типовими ознаками хвороби є обпалений вигляд листків на уражених гілках, виділення білого бактеріального ексудату, а також утворення гачкоподібного згину молодих пагонів.

     За часом прояву найпершим з симптомів є опік суцвіть, що проявляється у раптовому в'яненні та всиханні уражених квіток, які набувають чорного або коричневого кольору, після чого опадають, або залишаються на дереві впродовж всього вегетаційного періоду.

     Уражені пагони, їх кора та листки набувають кольору від темно-коричневого до чорного на груші і від світло до темно-коричневого на яблуні. У айви та странвезії листки стають світло-коричневими. Верхівка ураженого пагону звисає вниз, набуваючи гачкоподібної форми, на вісі пагону можуть виступати краплини ексудату.

     У груш і яблунь сприйнятливих сортів захворювання сильно уражує молоді зав'язі і недостиглі плоди. При цьому уражена ділянка зав'язі стає спочатку темно-зеленою і насиченою вологою на вигляд, потім темніє. При достатній вологості на поверхні зав'язей виступають краплини ексудату, у посушливих районах відмічено появу бактеріальних тяжів на муміфікованих плодах.

     Внаслідок розвитку захворювання відбувається утворення виразок на корі багаторічних гілок та стовбурах. Зараження може поширюватись до кореневої шийки і переходити на підщепу, якщо вона сприйнятлива до бактеріального опіку, що призводить в подальшому до швидкої загибелі дерева. Виразки можуть бути причиною відмирання скелетних гілок, якщо охоплюють їх основу у вигляді кільця. Виразки є основним місцем збереження патогенну у зимовий період і джерелом його поширення під час наступного сезону вегетації.

     Хоча розвиток бактеріального опіку супроводжується досить характерними симптомами, виявлення в плодових насадженнях навіть декількох з них недостатньо для висновку про природу захворювання. Це може призвести до помилок у діагностиці, оскільки деякі бактеріальні та грибкові захворювання, а також пошкодження, викликані комахами, можуть призвести до появи симптомів, подібних до бактеріального опіку.

Таким чином, достовірне визначення причини захворювання без виділення і лабораторного дослідження його збудника, стає практично неможливим.