Новини

27.03.2020р в партії імпортних саджанців грецького горіха, фахівцями відділу фітосанітарного аналізу, було виявлено регульований шкідливий організм, відсутній на території України Xylella fastidiosa - Бактеріоз винограду (хвороба Пірса)

 

Кваліфіковані фахівці відділу фітосанітарного аналізу ДУ «Вінницька обласна фітосанітарна лабораторія» 27.03.2020 не допустили надзвичайно небезпечну хворобу на територію України. В партії саджанців грецького горіха, що надійшли до нас на експертизу із Франції, був виявлений регульований шкідливий організм, відсутній на території України Xylella fastidiosa Бактеріоз винограду (хвороба Пірса). Це підтверджено бактеріологічною експертизою, яка була проведена Імунофлуоресцентним методом. Небезпечний вантаж з ураженими саджанцями був повернутий в країну імпортера.

Xylella fastidiosa уражує більше 350 видів рослин, серед них: абрикос, алича, слива, вишня, черешня, персик, мигдаль, грецький горіх, виноград, чорниця, червона та біла шовковиця, дуб, платан, пекан, авокадо, оливкове дерево та багато інших.

Симптоми залежать від господарів і комбінацій штамів X.fastidiosa. Оскільки бактерія вторгається в судини ксилеми, вона блокує транспортування мінеральних поживних речовин і води. Як правило, симптоми включають опік листя, в’янення листя, втрату листя, хлороз або сонячний опік по краю листка і зупинку в розвитку. Бактеріальні інфекції можуть бути настільки важкими, що призводять до загибелі заражених рослин. Залежно від видів рослин, може виникнути наявність жовтих плям на листках, нерегулярне одеревіння кори, уповільнення росту, передчасне падіння листя, зменшення продуктивності та  розмірів плодів. Колонізація у багатьох господарів часто протікає безсимптомно протягом тривалого часу після інокуляції і не обов'язково призводить до розвитку захворювання, проте ці рослини можуть служити джерелом інфекції для інших рослин.

Розповсюдження захворювання відбувається із зараженим садивним матеріалом: саджанцями, живцями та щеплювальним матеріалом. Між рослинами дана бактерія переноситься численними видами ксилемних комах, які розповсюджують інфекцію в місцях свого проживання.

Xylella fastidiosa (Wells et al.) є однією з найнебезпечніших рослинних бактерій в світі, що викликає різні захворювання, що має великий економічний вплив на сільське господарство, громадські сади і навколишнє середовище. Тому потрібно дотримуватись усіх правил обстеження імпортних вантажів з потенційно небезпечним матеріалом, для недопущення даного збудника на територію України.

     

Бактерії Xylella fastidiosa

 

                                                                                           Провідний фахівець-бактеріолог

 при проведенні експертизи

                                                                                                                              

 

     

Уражені пагони грецького горіха